?>
  • info@bohdziewicz.com

Słowniczek

Słowniczek

Jeśli inwestujesz już w kryptowaluty, a słowo blockchain nie jest ci obce, prawdopodobnie ten artykuł nie jest dla Ciebie. Dla tych którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w dziedzinie kryptowalut, postaram się przybliżyć najcześciej stosowane słownictwo na przykładzie BITCOINa, stosując jednocześnie ang odpowiedniki.

 

Adres (ang Address)

Adres BTC jest bardzo podobny to adresu fizycznego lub E-mail. Jest to jedyna informacja której musisz udzielić aby ktoś mógł zapłacić Tobie bitcoinem.

 

Bit

Bit jest ułamkiem bitcoina, a dokładnie 1,000,000 Bitów to 1 BTC. Informacja ta przydatna jest gdy chcemy podać cenę za towar bądź usługę.

 

Bitcoin

Pisane z dużej litery, oznacza ogólną ideę Bitcoin, lub całą sieć. Np Bitcoin pozwala na płatności P2P. Natomiast bitcoin pisane przy użyciu małej litery, oznacza jednostkę waluty, np wysłałem dzisiaj 5 bitcoinów, czyli BTC.

 

Blok (ang Block)

Blok to zapis w rejestrze zwanym Block Chain, zapis ten zawiera oraz potwierdza zawarcie wielu transakcji, obecnie nowy blok powstaje co około 10 minut, powstanie nowego bloku i właczenie go do Block Chain, dzieje się na skutek tzw kopania ( ang mining).

 

Block chain tworzą zapisy przeprowadzonych oraz potwierdzonych transakcji ułożonych chronologicznie. Każdy użytkownik BTC posiada swoją kopię block chainu, w celu weryfikacji transakcji, co zapobiega możliwości wydania tego samego bitcoina dwa razy.

 

Potwierdzenie (ang confirmation) z określeniem tym spotkamy się przy transferze środków, oznacza ono że transakcja została przeprowadzona, wliczona w blok. Im więcej potwierdzeń, tym większa pewność że transakcja została przeprowadzona poprawnie. Nawet pojedyncze potwierdzenie daje nam jako taką pewność transakcji, jednak przy większych sumach zaleca się poczekanie na 5 bądź więcej potwierdzeń transakcji.

 

Kryptografia (ang Cryptography) jest to dział matematyki, w naszym przypadku pozwala na przeprowadzenie transakcji, oraz zabezpieczenie naszego portfela przed możliwością dostępu do naszych środków przez osoby trzecie. Dzięki kryptografii nie jest możliwe aby ktoś wydał środki z naszego portfela.

 

Prędkość Hash (ang Hash rate) wartość ta mierzy moc obliczeniową sieci Bitcoin. Sieć musi dokonywać intensywnych obliczeń matematycznych, co zapewnia bezpieczeństwo sieci. Moc mierzy się w Th/s czyli tera hasze na sekundę – oznacza to 10 trylionów kalkulacji na sekundę. Hash rate jest związana ze zużyciem prądu, obecny Hash Rate Bitcoina oznacza zużycie prądu na poziomie większym niż cała Irlandia !!!

 

P2P – z ang Peer to Peer dla Bitcoina, oznacza sieć, która pozwala na interakcję każdego użytkownika Bitcoin bezpośrednio z innymi. Dzięki temu że każdy użytkownik niejako ogłasza w sieci transakcje innych, nie potrzeba centralnego dowodzenia jak jest to w przypadku klasycznej bankowości.

 

Klucz Prywatny (ang Private Key ) Jest to jedna z najważniejszych informacji w sieci, posiadacz klucza prywatnego jako jedyny dysponuje środkami z konkretnego portfela.  W zależności od użytego portfela Twój klucz prywatny znajduje się albo na Twoim komputerze – jeśli używasz krypto portfela zainstalowanego lokalnie, bądź na serwerach jeśli jest to portfel zainstalowany w sieci. Nigdy nie udostępniamy klucza prywatnego osobom trzecim – równa się to daniu dostępu do naszych środków.

 

Kopanie (ang Mining) jest to nic innego jak dokonywanie obliczeń matematycznych dla sieci Bitcoin w celu potwierdzenia transakcji. Jako zapłatę kopacze (ang miners ) otrzymują opłatę jaka jest pobierana za dokonanie transakcji od zwykłych użytkowników. Obecnie kopacze Bitcoin to wyspecjalizowane komputery, o bardzo dużej mocy obliczeniowej. Bitcoin został rozwidlony tzw Hard Fork, powstała waluta BCH czyli bitcoin cash – w tym przypadku, kopanie czyli ang mining może być dokonywane przez zwykłych użytkowników komputerów, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo oraz szybkość transakcji.

 

Podpis (ang Signature ) Podpis kryptograficzny można luźno określić jako mechanizm matematyczny pozwalający komuś udowodnić własność danego portfela. Portfel Bitcoin oraz klucz prywatny są połączone, gdy zawierasz transakcję za pomocą swojego portfela, cała sieć Bitcoin widzi że użyłeś odpowiedniego klucza prywatnego który pasuje do Twojego portfela, lecz nikt, absolutnie nikt nie ma możliwości zgadnąć bądź ukraść twoje BTC.

 

Krypto Portfel ( ang Crypto Wallet ) Jest to odpowiednik zwykłego portfela w sieci Bitcoin. Portfel ten faktycznie zawiera Twoje klucze prywatne pozwalające zarządzać Twoimi bitcoinami. Każdy portfel pokazuje aktualne saldo oraz pozwala przyjąć jak również wysłać bitcoiny pod wskazany adres. Przykładem multi portfela jest EXODUS, opisany w innym artykule.

admin